Narodziny małego dziecka zwykle powoduje znaczące zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do restauracji, spotkania z przyjaciółmi czy wieczorne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak może mijać twój dzień, aby nie zwariować.

Często powtarzana reguła głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele kobiet ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy dziecko gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak podważać tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się brudnymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w przedpokoju. Wszystkie domowe czynności mogą zostać odłożone na później. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że noworodek będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, jeśli niemowlak będzie często chciał piersi. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc być tak, że raz przerwa wyniesie nawet trzy godziny, a później dziecko będzie wołało jeść co kilka minut.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Naczelną zasadą, jaka powinna sterować życiem młodej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym cyklu snu i karmień małego dziecka każdy plan może być nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie snu malucha. W tej sytuacji poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku dbanie o maleństwo będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.